Senja
Det ble en høsttur med Isabel Aarnes. Vi leide bil og kjørte til fastlands-Norges nest største øy, Senja. Forsøkte å få med oss så mye som mulig i løpet av de fem dagene vi var her. Været var nydelig og vi fikk brukt alle dagene svært godt. Siste dagen var vi også innom Narvik og fastlands-Norges største øy, Hinnøya, for å besøke Harstad.
Use of experimental CSS masonry layout from Google
onsdag 27. august 2025 - søndag 31. august 2025
Senjaonsdag 27. august 2025Epoke
Det ble en høsttur med Isabel Aarnes. Vi leide bil og kjørte til fastlands-Norges nest største øy, Senja. Forsøkte å få med oss så mye som mulig i løpet av de fem dagene vi var her. Været var nydelig og vi fikk brukt alle dagene svært godt. Siste dagen var vi også innom Narvik og fastlands-Norges største øy, Hinnøya, for å besøke Harstad.
Segla.
Fly til Evenes og bil til Senjaonsdag 27. august 2025Dagbok
Sto opp 05:00 etter ganske dårlig søvn. La meg ikke før ett heller. Men fikk pakket ferdig og gikk ned til togstasjonen. 06:20 gikk toget fra Hamar stasjon. Anne og Eirin skulle på områdesamling i Kristiansand så jeg tok følge med dem til Gardermoen. Der møtte jeg Isabel Aarnes og vi fikk skrevet ut bagasjelapper og kommet oss gjennom sikkerhetskontrollen. Flyturen gikk uten problemer og 10:35 landet vi på Evenes. Bagasjen kom raskt. Var litt kø foran Hertz bilutleie. Men vi fikk bilen, en Toyota Yaris 2025.

Vi kjørte E10 til Bjerkvik og E6 videre nordover. Stoppet kort på Polarpark, men med inngangsbillett på 385,- pr. pers. valgte vi lett å kjøre videre. Handlet lunsj på Domus Setermoen og satte oss på en benk rett ved. Etter lunsj kjørte vi E6 videre til Bardufoss og tok av på 86 mot Sørreisa. Handlet på Rema 1000 i Finnsnes før vi kjørte over Gisundbrua til fastlands-Norges nest største øy, Senja. Fortsatte videre sørover til Stonglandet og gikk Dronningruta til det sydligste punktet av Senja. Det regnet litt så vi ble bløte. Kjørte deretter rett til huset vi hadde leid i Skrolsvika. Adressen var Vasskråa 29, 9392 Stonglandseidet. Utleier var Svein-Kyrre Ludviksen. Stekte oss Grandiosa og så på film. Jeg måtte legge inn årene halv elleve. Var så trøtt at jeg ikke fikk pusset tennene heller.
Isabel og flyet.
Vasskråa 29.
Gikk tur til Stongoddenonsdag 27. august 2025Gåtur/fjelltur
Vi visste det ikke ville bli all verdens vær denne ettermiddagen. Så vi gikk for en lett kveldstur for å komme til det sydligste punktet av Senja. Det viste seg at det var en del av Dronningruta. Begynte å regne halvveis, så retretten ble rask. Men bløte ble vi likevel, i alle fall på beina.

Distanse: 7,8 km

Med Isabel Aarnes

Nysgjerrige kyr på beite.
Torsken, Gryllefjord, Bergsbotn, Skaland, Tungeneset, Ersfjord og Senjahopentorsdag 28. august 2025Dagbok
Sov som en stein. Våknet bra uthvilt og fikk ordnet bagasje og bløte klær. Etter en rask frokost var vi klare i bilen klokka ti. Kjørte 860 noen mil før vi tok fylkesvei 228 over til 86 og Straumsbotn. Fortsatte videre gjennom Ballesvikskartunnelen og over fjellet til Torsken. Tok noen bilder der før vi kjørte tilbake og hadde en liten rast i Gryllefjord. Her begynner Nasjonal turistveg Senja. Etterpå kjørte vi videre turistvegen videre og hadde en stans på Bergsbotn utsiktsplattform.

Kjørte så videre og parkerte bilen ved Montessori-skolen på Skaland. Derfra gikk vi en fantastisk flott fjelltur opp til Husfjellet. Fikk tatt noen riktig fine bilder før vi gikk ned igjen. Handlet litt på Joker i Skaland før vi kjørte videre til Tungeneset og Ersfjord hvor vi tok noen flere bilder. Avsluttet kvelden med å legge oss inn på rom fem i tredje etasje i Skoleveien 45, 9386 Senjahopen. Utleier var Trond Baardsen. Det ble Grandiosa denne kvelden også, denne gangen med kjøttdeig på et felleskjøkken.
Gryllefjord.
Skoleveien 45.
Husfjellettorsdag 28. august 2025Gåtur/fjelltur
Gikk fra Montessori-skolen i Skaland. Syntes det var unødvendig å bruke penger på å bruke penger på parkering på parkeringsplassen til Husfjelletturen når det var gratis i resten av Skaland. Stemningen var god og været knall. Vi forserte raskt høydemetrene og fikk fantastisk utsikt da vi kom over tregrensa. Var noen våte myrpartier med gjørme i Sommardalen som Isabel satte lite pris på, men ellers perfekte forhold. Ikke så mange andre turister heller, så vi fikk stunden på toppen for oss selv. Nedturen gikk ganske radig. Utrolig fin tur.

Distanse: 10,4 km

Med Isabel Aarnes

Litjebrusen, Storbrusen og Nonshaugen på rekke og rad sett fra Husfjellet.
Husfjellettorsdag 28. august 2025Fjell
Det bør nevnes at selv om jeg gikk til toppen, så ble det ikke brukt noe energi på å forsøke og komme seg ut på pynten til de to forskjellige toppunktene der oppe.

Posisjon: 69.470239 17.273185
Høyde: 632,0 moh
Primærfaktor: 380 m
Region: Senja

Med Isabel Aarnes

Toppskiltet.
Mefjordvær og Fjordgårdfredag 29. august 2025Dagbok
Jeg våknet før Isabel så jeg startet med en liten gåtur alene klokka 07:50. Det ble et par kilometer. Vi tok så en rask fellesfrokost på felleskjøkkenet før vi kjørte til Mefjordvær og gikk en kort tur på moloen. Jeg testet ut det flotte toalettet ved moloen som Statens Vegvesen hadde bygd. Vi kjørte så ut og gjennom den trange, mørke og lange Fjordgårdtunnelen til Fjordgård hvor vi etter hvert fant en parkeringsplass nede ved havna driftet av EasyPark. Nå var målet Segla og Hesten.

Etter fjellturen kjørte vi tilbake til Senjahopen og lå på samme sted som forrige natt. Ikke rom fem, men rom to i andre etasje denne gangen. Handlet litt stæsj på Matkroken. Det ble frossenpizza for tredje dag på rad.
Fjordgårdtunnelen.
Segla og Hestenfredag 29. august 2025Gåtur/fjelltur
Tok på meg ryggsekken og gikk oppover til et punkt hvor man må velge å gå til Hesten eller Segla. De lokale kaller det Sinsenkrysset. Vi skulle jo uansett gå begge så litt tilfeldig valgte vi Segla først. Kom ganske snart til noe som ble kaldt Brorbua. Han som hadde bygd bua med kone satt der akkurat da, så det ble en hyggelig prat med dem. Vi fortsatt så videre et stykke på tilrettelagte planker før vi kom til løvskog og bratt stigning. Kom så til en liten toppflate kalt Heia hvor vi begynte på den siste, lange, bratte stigningen til Segla. Været var nydelig hele tiden. Fantastisk utsikt på toppen. Etter litt bildetakning og en pause ruslet vi ned igjen til Sinsenkrysset og valgte ruta opp til Hesten. Denne var lettere og mer folksom. Det tok ikke lang tid før vi var på toppen og hadde fantastisk utsikt mot Segla som vi var på for noen timer siden. På andre siden hadde vi like nydelig utsikt mot Inste Kongen og Svartvasstinden. Etter at bildene var tatt ruslet vi raskt ned igjen til bilen svært fornøyde etter en fantastisk tur.

Distanse: 12,7 km

Med Isabel Aarnes

Segla sett fra Hesten.
Terje foran Inste Kongen og Svartvasstinden.
Mefjordværfredag 29. august 2025Gåtur/fjelltur
En svært kort tur ut på moloen.

Distanse: 0,5 km

Med Isabel Aarnes

Havna sett fra moloen.
Morgentur Senjahopenfredag 29. august 2025Gåtur/fjelltur
Været var nydelig og Isabel lå fortsatt, så en liten runde i Senjahopen passet ypperlig. Så på "idrettsplassen" og gikk opp Arthurbakken.

Distanse: 2,3 km
Selfie fra Senjahopen.
Seglafredag 29. august 2025Fjell

Posisjon: 69.507471 17.595651
Høyde: 640,0 moh
Primærfaktor: 270 m
Region: Senja

Med Isabel Aarnes

Toppen av Segla. Du ser Grytetippen til venstre for skiltet og Keipen i bildekanten. De tok vi dagen etterpå.
Hestenfredag 29. august 2025Fjell

Posisjon: 69.513840 17.584836
Høyde: 556,0 moh
Primærfaktor: 110 m
Region: Senja

Med Isabel Aarnes

Toppen. Inste Kongen og Svartvasstinden i bakgrunnen.
Husøy og Laukviklørdag 30. august 2025Dagbok
Det ble en rolig lørdag morgen. Litt usikre på hva vi skal gjøre. Breitinden virker litt for luftig for oss, uten at man vet det sikkert. Men vi bestemte oss for å gå for Grytetippen og Keipen. Vi kjørte fra Senjahopen og parkerte på øversiden av Ørnfjordtunnelen. Og der startet fjellturen.

Etter fjellturen satte vi oss i bilen og kjørte til Husøy. Så oss litt omkring og tok noen bilder. Deretter kjørte vi siste bit av den nasjonale turistvegen til Botnhamn bare for å ha fullført den. Vi fortsatte videre helt til Laukvik og der sluttet vegen. Vi tok så riksveg 862 og 861 langs Gisundet til Finnsnes. Der leide vi en Airbnb-leilighet i Skolegata 28D av Hedda Henriksen. Og den var mildt sagt ikke klargjort for utleie. Vi gikk en tur og spiste på Burger King. Etterpå gikk Isabel tilbake til leiligheten mens Terje gikk en litt lengre tur i Finnsnes sentrum.
Husøy sett fra storsvingen.
Skolegata 28D.
Grytetippen og Keipenlørdag 30. august 2025Gåtur/fjelltur
Det var ganske gjørmete og bløtt i starten. Men været var flott og motivasjonen stor. Ganske raskt kom vi til utsiktspunktet Daven. Så svingte vi til venstre og det ble litt bratt klyving til vi kom opp på et platå. Deretter var det massiv ur oppover. Jeg forsøkte å gå på venstresiden av ura, men det var ganske bratt. Da jeg kom opp på "eggen" var siste stubben opp til Grytetippen enkel. Det var fantastisk utsikt mot Segla og Hesten som vi var på i går. Så tuslet vi ned derfra og begynte ooostigningen til Keipen. Det gikk ganske radig unna og før vi visste ordet av det så var vi på toppen. Fantastisk utsikt der også. Tok en pause, akkurat som på Grytetippen før vi tuslet nedover igjen. Valgte å gå stien midt i ura denne gangen og det fungerte utmerket. Gruet oss til klyvebiten på slutten av turen, men det gikk veldig greit. Vi gjennomførte hele turen uten uhell. Fantastisk tur i nydelig vær.

Distanse: 11,4 km

Med Isabel Aarnes

Terje med Grytetippen i bakgrunnen. Segla rett til høyre for hodet og Hesten enda litt lengre til høyre.
Isabel i selfiemodus.
Kveldstur Finnsneslørdag 30. august 2025Gåtur/fjelltur
Det ble en liten solo rusletur etter besøket på Burger King. Det var lørdagskveld men Finnsnes virket rolig.

Distanse: 3,3 km
Grytetippenlørdag 30. august 2025Fjell

Posisjon: 69.494517 17.696588
Høyde: 885,0 moh
Primærfaktor: 160 m
Region: Senja

Med Isabel Aarnes

Grytetippen midt i bildet. Segla litt lengre bak til høyre i bildet.
Keipenlørdag 30. august 2025Fjell

Posisjon: 69.495279 17.723163
Høyde: 938,0 moh
Primærfaktor: 820 m
Region: Senja

Med Isabel Aarnes

Utsikten fra Keipen med toppvarden til venstre.
Grytetippen SØlørdag 30. august 2025Fjell

Posisjon: 69.487093 17.712905
Høyde: 588,0 moh
Primærfaktor: 48 m
Region: Senja

Med Isabel Aarnes

Liten pause før siste nedstigning.
Larvik, Harstad og hjemreisensøndag 31. august 2025Dagbok
Jeg våknet rundt sju etter en litt dårlig natt på sofaen i Skolegata 28D. Siden Isabel fortsatt sov, så jeg ferdig filmen The Mule med Clint Eastwood. Fin film. Koste meg
med baguetten jeg kjøpte i går kveld og en boks med Pepsi Max. Etter hvert sto Isabel opp og vi rydda oss ut av leiligheten. Litt før elleve satt vi i bilen. Vi skulle til Narvik. Kjørte via Sørreisa og Sjøvegan før vi kjørte inn på E6 og over den store brua, Hålogalandsbrua. Bomprisen var 90,- hver veg. Vi kjørte inn til Narvik og spiste mat på McDonald's i sentrum. Isabel tok litt bilder her og der.

Etterpå satte vi oss i bilen og kjørte over Tjeldsundbrua til Hinnøya, fastlands-Norges største øy, og videre til Harstad. Isabel hadde en ny fotoseanse der mens jeg gikk hardt inn for å få økt skrittmengden før kvelden, uka og måneden var omme. Det ble 5,3 kilometer aktiv trasking i Harstad inkludert litt sightseeing. Etterpå kjørte vi til Circle K og fylte leiebilen full med bensin og parkerte den på parkeringsplassen ved Evenes. Vi brukte 29,65 liter på de 883 kilometrene vi kjørte. Bensinen kostet totalt 560,23 kroner. Køen for å få levert bilnøklene på Hertz sto nærmest stille. Det tok en time. Etter sikkerhetskontrollen kjøpte jeg meg en wienerpølse i brød. Den kom godt med. Flyet lettet presis 20:05. Det landet på Gardermoen 21:30, tjue minutter før tiden. Toget hjem gikk 22:59. Var hjemme i Syver Andersens gate 7 rett før midnatt. Fantastisk tur!

Mine kostnader
Tog Gardermoen t/r 466
Fly Evenes t/r 4087
Billeie 5 dager 1782
Overnatting 4 netter 2641
Bensin 280
Bom og tilleggssjåfør 213
Totalt 9469
Gågata i Harstad.



Harstadsøndag 31. august 2025Gåtur/fjelltur
Solo speedsightseeing i Harstad. Fikk gjort mye på kort tid.

Distanse: 5,3 km
Harstad havn.
Skrittsanking Evenessøndag 31. august 2025Gåtur/fjelltur
Speedwalking rundt parkeringsplassen på Evenes for å rekke mine tilmålte skritt for dagen, uka og måneden.

Distanse: 1,5 km
Utsikt mot Langvatnet fra parkeringsplassen på Evenes.
onsdag 27. august 2025 - søndag 31. august 2025